Bizonyára sokakban felmerült már a kérdés, hogy kesztyűben, vagy pedig a nélkül eddzenek. Nos mindkét alternativának vannak előnyei és hátrányai is egyaránt. Kesztyűben edzeni sokkal kényelmesebb pláne, ha nem csak egy 1000 forintos TESCO-s darabról van szó. ~ Engem Karácsony alkalmával szerencsére meglepett a barátnőm egy párral, mert a régi elég leharcolt állapotban volt már ~ Mivel általában nem a négy fal között szoktam edzeni, igy néha jól jön az, ha nem az apró kavicson kell nyomnom a fekvőket. És egy jól kipárnázott darab segit abban is, hogy távol tartsa a bőrkeményedéseket addig, amig ki nem nyúlik kellőképpen ahhoz, hogy a rúd markolásánál meggyűrődjön az anyaga. Ezt főként tapsolós húzódzkodásoknál szoktam tapasztalni, amikor hirtelen kell fogást találni a rúdon.
És itt térnék ki arra, hogy miért jobb kesztyű nélkül, szabadon edzeni. Főleg akkor vesszük észre a változást, amikor a fogáserősitésen dolgozunk. Itt elengedhetetlen az, hogy szabad kézzel végezze az ember a gyakorlatokat, mert a tenyér és az ujjak épp annyira kiveszik a részüket a feladatból, mint az alkar. Viszont ha nem elég erős a fogásunk, akkor valószinüleg fájó tenyérrel fogjuk tapasztalni, hogy a rúd felgyűrte a bőrünket, ami egyenes út a bőrkeményedésekhez. Itt van két kép arról, hogy hogyan is kell helyesen megfogni a rudat:
Rossz fogás |
Helyes fogás |
Ha gyenge az ember marka, akkor hajlamos arra, hogy lecsússzon, mint ahogy azt a bal oldali képen láthatni is. Lehetőség szerint arra kell törekedni, hogy az ujjak mindig a rúd felett legyenek, mert igy kevésbé tud összegyűrődni a szoritás során. Persze joggal kérdezheti az ember, hogy mi a fenének szenvedjen még azzal is, hogyan fogja a rudat, amikor ott van a kesztyű... Egyszerűen azért, mert igy hatékonyabb az edzés. Pláne ha fogáserősitésről van szó. Ha van rá módunk, akkor használjunk krétaport vagy csak sima földről szedett port. Ez nagy mértékben megkönnyiti a fogást. Ez a trükk jól jöhet Muscle-up-nál is, mert igy jóval könnyedébb és gördülékenyebb a mozdulat. Ha viszont már kialakultak a bőrkeményedések (kezdőknél szinte 100%), akkor sincs semmi gond hiszen igy reagál a bőr a kemény fizikai igénybevételre. Viszont semmi esetre sem szabad lekaparni őket! Türelemmel meg kell várni, amig lenőnek és helyükre új, erősebb bőr kerül. Most mindenki döntse el, hogy melyik verzió mellett teszi le a voksát. Calisthenic edzés lévén inkább a dolgok egyszerűségére törekszem, hiszen ez a fajta edzésmód az, ami nem igényel sok felszerelést csak a saját testünket és egy vizszintes rudat.
A mai edzésem esős idő révén:
- 3x30 vádliemelés (ebből 1 sorozat egylábas volt)
- 2x10 ujjbegyes fekvőszámasz
- 5x10másodperc egykezes lógás (mindkét kézzel)
- side plank cserével
- 3 sorozat hasizom (lábemelés, biciklizés, lábérintés, könyöktámasz)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése